This is a test installation. It cannot be used for recruitment.

Degree programmes (first-cycle,second-cycle, long-cycle) - 2019/2020

switch registrations cancel selection

The offer displayed on this page is limited to the selected registration. If you want to see the rest of the offer, select a different registration.

Financial Law and Treasury

Details
Code NW2-PF
Organizational unit Faculty of Law and Administration
Field of studies Financial Law and Treasury
Form of studies part-time (evening)
Level of education Second cycle
Educational profile academic
Language(s) of instruction Polish
Minimum number of students 30
Admission limit 150
Duration 2 years
WWW address http://www3.wpia.uw.edu.pl/
Required document
  • Higher education
There is currently no active phase.

(show past turns)

Opis programu studiów:

UWAGA: Zajęcia na kierunku Prawo finansowe i skarbowość (studia II stopnia, niestacjonarne) odbywać będą się co tydzień w piątki (od godz. 16:45) i w soboty.

Studia na kierunku Prawo finansowe i skarbowość (studia II stopnia, niestacjonarne) zaliczane są do dziedziny nauk społecznych i dyscypliny nauki prawne.

Studia drugiego stopnia (studia magisterskie) na kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego mają charakter prawniczy, lecz są uzupełnione o rozbudowane wątki interdyscyplinarne z zakresu: nauki finansów, administratywistyki, rachunkowości i wiedzy ekonomicznej.

Koncepcja kształcenia dla studiów drugiego stopnia (studia magisterskie) na kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zakłada, że mogą one stanowić kontynuację studiów pierwszego stopnia w zakresie administracji, ekonomii, finansów lub rachunkowości, prowadząc do poszerzenia zdobytej już wiedzy oraz specjalizacji w wąskich obszarach funkcjonowania administracji finansowej i skarbowej oraz instytucji finansowych. Mogą one stanowić także ciekawe uzupełnienie wiedzy i wykształcenia zdobytego w ramach innych kierunków studiów o finansowe aspekty działalności państwa i innych podmiotów publicznych lub prywatnych. W obu przypadkach studia pozwalają na rozwój kluczowych kompetencji społecznych i umiejętności, w tym w szczególności umiejętności wykorzystywania w praktyce nabytej wiedzy, sposobu profesjonalnej argumentacji i schematów praktycznego myślenia.

Zajęcia objęte programem studiów odbywają się w piątek popołudniu i w sobotę. Taki model studiów pozwala na ich swobodne łączenie z pełnoetatową pracą zawodową, zdobywaniem praktyk czy realizacją własnych pasji. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynkach znajdujących się w prestiżowych i dobrze skomunikowanych lokalizacjach w Śródmieściu - na kampusie centralnym przy Krakowskim Przedmieściu lub na Powiślu (w odległości około 5-7 minut pieszo od kampusu centralnego). Budynki są w pełni dostępne i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wydział dysponuje obecnie ponad 20 salami dydaktycznymi (w 4 budynkach), pozwalającymi na komfortowe prowadzenie i uczestniczenie w wykładach, ćwiczeniach, warsztatach oraz zajęciach seminaryjnych, a także salą do symulacji rozpraw sądowych.

Studenci zyskują ponadto dostęp do najlepiej wyposażonej biblioteki prawniczej w Polsce, obejmującej również pokaźne zbiory z zakresu prawa administracyjnego i nauki administracji.

Program studiów obowiązujący na kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość nie przewiduje obowiązku odbycia przez studenta praktyki zawodowej. Studia są prowadzone w trybie niestacjonarnym, zaś osoby, które dotychczas wybierały ten kierunek studiów w przytłaczającej większości pracują zawodowo i mają bogate doświadczenie praktyczne.

Sylwetka absolwenta:

Dzięki uzyskaniu szerokiej i kompleksowej wiedzy ogólnoakademickiej, osoby które ukończą studia drugiego stopnia na kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość (studia magisterskie), są przygotowane do wejścia na konkurencyjny i wymagający rynek pracy, a także do czynnego uczestniczenia w rozmaitych wydarzeniach życia zawodowego, społecznego i gospodarczego. Nabyte i rozwinięte w trakcie studiów kompetencje interpersonalne, umiejętności sprawnego i skutecznego komunikowania się z otoczeniem, rzeczowej argumentacji i obrony prezentowanych poglądów, a także umiejętność pracy zadaniowej, pracy w grupach, wykorzystywania posiadanej szerokiej wiedzy ogólnoakademickiej i problemowego sposobu myślenia w praktyce zawodowej, pozwalają absolwentom na podjęcie pracy w administracji publicznej, w tym zwłaszcza finansowej i skarbowej oraz instytucjach finansowych oraz uczestniczyć́ w wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego. Posiadana wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają także na podjęcie i sprawne prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie obsługi rozliczeń podatkowych lub współpracę z szeroko rozumianym biznesem i sektorem publicznym. Absolwent jest merytorycznie przygotowany do pracy w sektorze bankowości i ubezpieczeń, doradztwie podatkowym i prawnym, konsultingu, pionach finansowych podmiotów gospodarczych oraz biurach rachunkowych.

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość, którego udział w zajęciach związanych z prowadzeniem badań naukowych, w tym przede wszystkim w seminarium magisterskim i zajęciach w ramach specjalizacji, wykazał jego predyspozycje do pracy badawczej i naukowej, będzie gotowy do podjęcia i kontynuowania nauki na studiach III stopnia, zmierzających do uzyskania stopnia naukowego doktora.

Na mocy odrębnej umowy zawartej z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Sprawa Doradztwa Podatkowego, absolwent, który zdał lub zaliczył określone przedmioty, jest zwolniony z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.


Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

Na studia na podstawie złożonych dokumentów przyjmowane będą w ramach limitu miejsc osoby, które posiadają tytuł magistra, licencjata, inżyniera lub równoważny, uzyskany na dowolnym kierunku.

Gdy liczba kandydatów przekroczy limit miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie kwalifikacyjne.

Jeśli o przyjęcie będą się ubiegały osoby posiadające dyplomy określające ostateczny wynik studiów w skali trzystopniowej oraz osoby posiadające dyplomy określające ostateczny wynik studiów w skali pięciostopniowej, to limit miejsc zostanie podzielony w proporcji do procentowego udziału obu grup i dla każdej grupy oddzielnie zostanie sporządzona lista rankingowa.

Punktacja dyplomów w skali trzystopniowej:

  • dostateczny - 30%
  • dobry - 85%
  • bardzo dobry - 100%

Punktacja dyplomów w skali pięciostopniowej:

  • dopuszczający - 30%
  • dostateczny - 50%
  • dobry - 75%
  • bardzo dobry - 90%
  • celujący - 100%

Dodatkowe kryterium kwalifikacji

Jeśli na listach, sporządzonych zgodnie z powyższym opisem, kandydaci z jednakowym rezultatem będą umieszczeni na pozycjach niższych od obowiązującego limitu miejsc (lub na pozycji równej limitowi) oraz na pozycjach wyższych od obowiązującego limitu, to kandydaci ci zostaną uszeregowani w porządku malejącym według wartości średniej ze studiów będą przyjmowani do wyczerpania limitu miejsc.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Obowiązują takie same zasady, jak dla obywateli polskich posiadających dyplom uzyskany w Polsce.

Jeśli liczba kandydatów przekroczy limit miejsc, będzie przeprowadzane postępowanie kwalifikacyjne. Postanowienia o punktacji dyplomów będą stosowane odpowiednio.

Kandydaci niebędący obywatelami polskimi przystępują do rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie. Z rozmowy zwolnione są osoby posiadające certyfikat znajomości języka polskiego wydany przez Państwową Komisję Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego albo zaświadczenie o ukończeniu rocznego kursu przygotowawczego do podjęcia nauki w języku polskim.

W celu oceny stopnia znajomości języka polskiego kandydaci proszeni są o załączenie skanów niezbędnych dokumentów na koncie rejestracyjnym oraz o kontakt z Komisją Rekrutacyjną niezwłocznie po dokonaniu rejestracji.

Potwierdzenie wystarczającej znajomości języka polskiego jest warunkiem dopuszczenia kandydata do dalszego postępowania rekrutacyjnego.

Wymagania dotyczące znajomości języka polskiego. >> Otwórz stronę! <<

Przedmiotem rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie będą zagadnienia wymienione poniżej. Kandydat musi scharakteryzować trzy zagadnienia wybrane przez Komisję spośród pięciu.

  1. Cechy demokratycznego państwa prawnego.
  2. Historia integracji europejskiej.
  3. Ochrona środowiska jako jedno z wyzwań XXI wieku.
  4. Prawa człowieka i ich ochrona.
  5. Wielość kultur: koegzystencja czy walka cywilizacji?

Odpowiedź na każde z trzech pytań będzie punktowana w przedziale od 0 do 10 punktów.

Minimalna liczba punktów wymaganych do potwierdzenia znajomości języka polskiego w stopniu umożliwiającym studiowanie wynosi 20.

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Ukończenie studiów pierwszego stopnia lub drugiego stopnia na kierunkach: administracja, ekonomia, zarządzanie, finanse, rachunkowość będzie premiowane w postępowaniu kwalifikacyjnym + 10 % punktów uzyskanych za ostateczny wynik studiów na dyplomie.

 

Terminy

Ogłoszenie wyników: 24 września 2019 r.

Przyjmowanie dokumentów: 

  • I termin: 24 - 27.09.2019 (09.00-15.00)
  • II termin: 30.09.2019 (09.00-15.00)

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

Studia są płatne - wysokość opłat za studia

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Dziekanat Wydziału Prawa i Administracji – Budynek CIUW