Studia amerykanistyczne (American Studies), stacjonarne, drugiego stopnia


W mocy od: 12 sierpnia 2019

Zasady kwalifikacji

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem polskim

O przyjęcie na pierwszy rok studiów II stopnia mogą się ubiegać osoby, które uzyskały dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny.

Podstawą kwalifikacji na studia jest egzamin pisemny, który jest testem predyspozycji do studiów w języku angielskim. Kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim co najmniej na poziomie B2, lecz zalecana jest znajomość języka na poziomie C1. Test składa się ze 100 pytań sprawdzających umiejętności czytania, logicznego rozumowania, umiejętności pracy z trudnymi tekstami pisanymi w języku angielskim.

Kandydaci muszą uzyskać co najmniej 40 punktów ze 100 możliwych. Na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego Komisja Rekrutacyjna sporządza listy rankingowe obejmujące wszystkich kandydatów.

Lektury przygotowujące do egzaminu. Do wyboru, jeden z podręczników czytania, analizowania i rozumienia tekstów akademickich:

Egzamin wstępny składa się ze 100 pytań. Każdemu pytaniu towarzyszą cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna jest prawdziwa. Kandydaci otrzymują 1 punkt za każdą poprawną odpowiedź oraz minus 0,25 punktu za każdą niepoprawną odpowiedź. Kandydaci muszą uzyskać co najmniej 40 punktów ze 100 możliwych. Na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego Komisja Rekrutacyjna sporządza listy rankingowe obejmujące wszystkich kandydatów.

Pytania egzaminu ułożone są tak, żeby jednocześnie:

  1. mierzyć znajomość języka i narzędzi analizy językowej. W tym celu kandydaci pytani są o synonimy, antonimy, definicje podanych wyrazów oraz wskazanie oksymoronów, a także wskazanie poprawnych gramatycznie konstrukcji. Poprawne rozwiązanie tych zadań wymaga znajomości języka na poziomie co najmniej B2. Pytania tego rodzaju stanowią około 20% ogółu pytań.
  2. mierzyć intelektualne predyspozycje do studiów:

2a. intelektualne możliwości i przygotowanie do rozumienia tekstów naukowych. W tym celu kandydaci proszeni są o przeczytanie fragmentów tekstów popularnonaukowych i pochodzących z opiniotwórczych gazet. Zadania, które otrzymują kandydaci sprawdzają ich umiejętność intelektualnego przetwarzania informacji zawartych w tekście: wyciągania wniosków, rozpoznawania opozycji, odtwarzania kolejności zdarzeń, odtwarzania stanów emocjonalnych, osądów moralnych oraz poglądów politycznych autora lub narratora. Językowe rozumienie tekstu wymaga znajomości na poziomie B2, lecz jest niewystarczające do udzielenia poprawnej odpowiedzi. Konieczne do tego są predyspozycje i trening intelektualny oraz ogólna wiedza o świecie współczesnym. Pytania tego typu stanowią około 50-55% ogółu pytań.

2b. wiedzę o wydarzeniach historycznych, zjawiskach geograficznych, politycznych i społecznych, prądach artystycznych oraz ideologiach kluczowych dla kultur zachodniej półkuli. Udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytania tego typu wymaga jednocześnie znajomości języka na poziomie B1 oraz wiedzy o Amerykach. Pytania tego rodzaju stanowią około 20-25% ogółu pytań.

 

Zasady kwalifikacji dla kandydatów z dyplomem zagranicznym

Zasady rekrutacji są takie same, jak w przypadku kandydatów z dyplomem uzyskanym w Polsce.

 

Ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym

Z postępowania kwalifikacyjnego zwolnieni są laureaci III etapu Konkursu „Know America” organizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi z udziałem Ośrodka Studiów Amerykańskich. Osoby te przyjmowane są w pierwszej kolejności.

 

Terminy

Termin egzaminu: 17 września 2019 r., godz. 10:00-12:00,  sala 317, Ośrodek Studiów Amerykańskich UW, Aleja Niepodległości 22, Warszawa

Ogłoszenie wyników: 20 września 2019 r.

 

Przyjmowanie dokumentów: 

 

 

Opłaty

Opłata rekrutacyjna (w tym opłaty wnoszone za granicą)

Opłata za wydanie legitymacji studenckiej (ELS)

 

Wymagane dokumenty

Lista dokumentów wymaganych do złożenia w formie papierowej w przypadku zakwalifikowania na studia

 

Dodatkowe informacje

Znajdź nas na mapie: Ośrodek Studiów Amerykańskich